Dětský vláček Český Lvíček

Provozovatel Atrakce

602 379 860

Ověření provozu při nejistém počasí

602 259 747

Upozornění

Projekt dětského vláčku na Žofíně se zrodil v polovině roku 2007 jako součást doladění rekonstrukce Slovanského ostrova. Cílem městské části Praha 1 bylo vytvořit přátelské prostředí pro všechny, kdo zde vyhledávají nejen vodní atrakce v podobě šlapadel a lodiček, ale také výrazné zkvalitnění parkové plochy pro oddech a rekreaci obyvatel i návštěvníků centra.

Rekonstrukcí proto prošlo také dětské hřiště. To je nyní, po dlouhých diskuzích s památkáři a architekty, oplocené. Znamená to, že jsou děti chráněny před případnými ataky pobíhajících psů a jejich výkaly. Rovněž jsou chráněny před pádem do Vltavy.

Po návštěvě pražské ZOO, kde jezdí zmenšenina pražské tramvaje, napadlo tehdejšího radního pro územní rozvoj a pozdějšího starostu Městské části Praha 1 Ing. Filipa Dvořáka, zvýšit atraktivitu ostrova pro rodiny s dětmi. Proto byl uveden v život dětský vláček, který je atrakcí pro děti a současně zdrojem historického poučení. Český lvíček, jak se dětský vláček jmenuje, je funkčním, více než půltunovým modelem původního parovozu Český lev, který byl poprvé v Českých zemích představen v roce 1841 na pražském Žofíně. Po 168 letech znovu vyrazil na trať v neděli 13. září 2009.

Atrakce v podobě vláčku, určená především těm nejmenším, rozšířila nabídku volnočasových aktivit Slovanského ostrova, který je díky dětskému hřišti a zeleni vyhledávaným místem odpočinku pro rodiče s dětmi. Ty se tak nenásilnou formou prostřednictvím funkčního modelu seznamují s významným historickým milníkem dějin železniční dopravy na území Prahy 1. 

Dětský vláček od roku 2011 provozuje Jakub Vaculín, který projekt od prvopočátku řídil a koordinoval. Přesto je provoz dětského vláčku i nadále radnicí Městské části Praha 1 podporován. Díky tomu je například možné zachovat stále stejné jízdné. Tři kola stály, stojí a budou stát 10 korun.